BNP Paribas Cardif’in BZY ve BPU Fonları 2023’ün en çok kazandıranları arasında

2023 yılının en çok kazandıran BES fonları açıklandı. Fon yönetimi alanında BES müşterilerinin birikimlerine kattığı değer ile dikkat çeken BNP Paribas Cardif, BZY Fonu ve BPU Fonu ile 2023’ün en çok kazandıran BES fonları arasında yer aldı.

BNP Paribas Cardif’in BZY ve BPU Fonları 2023’ün en çok kazandıranları arasında

2023 yılının en çok kazandıran BES fonları açıklandı. Türkiye’nin lider sigorta ve bireysel emeklilik kuruluşları arasında yer alan BNP Paribas Cardif, Teknoloji Sektörü Değişken Emeklilik Yatırım Fonu (BZY) ve Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (BPU) ile en çok kazandıranlar arasında yer aldı.

Müşterilerinin birikimlerine kattığı değer ile dikkat çeken deneyimli firma, BZY Fonu ve BPU Fonu ile yatırımcısının yüzünü güldürüyor. Teknoloji sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerin sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak, yatırımcıların bu şirketlerin kazançlarına, büyüme olanaklarına ve değer artışlarına iştirak etmesini sağlama stratejisiyle yönetilen BZY Fonu, 2023 yıl sonu itibari ile yıllık getiride yüzde 111 getiriye ulaştı. BZY Fonu bu başarısıyla, BEFAS platformunda işlem gören tüm fonlar içinde 4’üncü sırada yer alırken, BEFAS platformunda işlem gören değişken fon türündeki fonlar arasında ise 3’üncü sırada yer alarak yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Asgari yüzde 80’i teknoloji temalı varlıklarda değerlendirilen BNP Paribas Cardif’in BZY Fonu, değişen piyasa koşullarına göre hem sermaye kazancı hem de temettü ve faiz geliri elde etmeyi hedefliyor. BZY Fonu; bir yandan döviz getirisini büyük oranda yansıtırken, diğer yandan da teknoloji sektöründeki şirketlerin büyüme potansiyellerine yatırım yapma fırsatı sunması sebebiyle, euro, dolar, gram altın gibi yatırımlardan pozitif anlamda ayrışıyor. Bunun yanında fon, ülke ve varlık riskini dağıtarak yatırımları çeşitlendirme imkanı da sunuyor.

BNP Paribas’ın sigorta birimi olan BNP Paribas Cardif, 2008 yılından bu yana Türk sigortacılık sektöründe, bireysel kredi koruma ve hayat sigortacılığı alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. 2011 yılında gerçekleşen Fortis Emeklilik ve Hayat A.Ş. birleşmesi ile birlikte müşterilerine bireysel emeklilik ürünlerini de sunabilir hale gelen BNP Paribas Cardif Türkiye bireysel emeklilik, hayat sigortacılığı ve hayat dışı sigorta branşlarına ait üç lisansı olan üç farklı şirket çatısı altında faaliyet göstermektedir. BNP Paribas Cardif Türkiye geniş ürün portföyü ve uluslararası vizyonu ile kısa sürede pazarda kapsamlı hizmet veren bir sigorta platformu haline gelmiştir.

Döviz cinsinden getiri elde etmek ve gerçekleştirdiği Eurobond yatırımlarından düzenli ve sürekli gelir akışı yaratmak amacıyla oluşturulan BNP Paribas Cardif’in BPU Fonu ise 2023 yıl sonu itibari ile yıllık getiride yüzde 80 getiri ile BEFAS platformunda işlem gören kamu yabancı para (döviz) cinsinden borçlanma araçları fonları içinde 2’nci sırada yerini aldı. BPU Fonu, ağırlıklı olarak T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uluslararası piyasalarda ihraç edilen ABD Doları cinsi Eurobond'lar başta olmak üzere yabancı para cinsinden kamu ve özel sektör tahvil-bonolarından oluşan bir portföye yatırım yapılarak yatırımcılarına değer kazandırıyor.

BNP Paribas Cardif, devletin yüksek teşviki ve yönetmeliklerde yapılan düzenlemeler ile hızlı gelişimini sürdüren Bireysel Emeklilik Sektörü’nün gelişimine paralel olarak Gönüllü BES’te ve OKS’deki büyümesine devam ediyor. BES fon yönetimini Portföy Yönetimi sektörünün tecrübeli ve yenilikçi şirketi olan TEB Portföy Yönetimi A.Ş. aracılığıyla müşterilerine sunan şirket, BES katılımcılarına sunduğu fonların yönetimini yakından takip ederek, katılımcıların fon getirisi ile ilgili düzenli bilgilendirilmesini sağlıyor.

2024 yılında BES fon yönetimi alanında da müşterilerinin birikimlerine kattığı değeri arttırmayı amaçlayan şirket, BZY Fonu ve BPU Fonu’nun yanı sıra Hisse (BPH), Dengeli Değişken (BPE) fonları ile Türkiye’deki benzerleri arasında ilk sıralarda yer alma başarısını göstererek, yatırımcılarının birikimlerine kattığı değeri artırmayı hedefliyor.

  Hibya Haber Ajansı